Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Wyszukiwarka

Kontakt

Zespół Szkół Specjalnych w Kłodzku
ul. Wyspiańskiego 2, 57-300 Kłodzko

tel. sekretariat 74 867 36 31
tel. dyrektor 74 867 81 86

e-mail: szkola54@wp.pl


Punkt konsultacyjny
tel. 74 867 36 31

Wycieczka do Niemiec 2015

15 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Niemiec.
Zbiórka miała miejsce już o wczesnej godzinie porannej, ale nikt nie narzekał na zmęczenie, wręcz przeciwnie- wszyscy byli podekscytowani wyjazdem.
Około południa dotarliśmy do miasta Cottbus, w którym czekały na nas liczne atrakcje.
Najpierw udaliśmy się do planetarium, w którym odbyła się bardzo ciekawa lekcja multimedialna „pod gwiazdami”. Tu dowiedzieliśmy się m.in., skąd się bierze „droga mleczna” i jak obszerny jest nasz wszechświat. Niestety w trakcie tego pokazu nie można było robić zdjęć, ale znaleźliśmy na to chwilę po wyjściu z planetarium. Następnie udaliśmy się do centrum miasta. Po drodze pan Piotr- nasz bardzo sympatyczny przewodnik opowiadał nam historię Cottbus. Gdy dotarliśmy już do Rynku, otworzyła się przed nami kraina niczym z bajki. Była tam m.in. chatka Baby Jagi, karuzela i mnóstwo straganów ze słodyczami, napojami i ozdobami świątecznymi… Jak na prawdziwe targi świąteczne w Niemczech przystało, nie obyło się bez niemieckiej Bratwurst, czyli smażonej kiełbaski… Był również czas na zabawę i odpoczynek i prowadzenie pogadanki z tutejszymi sprzedawcami…i to w języku niemieckim!
Pani z języka niemieckiego była bardzo dumna ze swoich uczniów, którzy wdawali się w dyskusję z tutejszymi sklepikarzami i doskonale sobie radzili bez żadnej pomocy nauczyciela podczas prowadzenia dialogów, czy robienia zakupów…
Ostatnim punktem programu była wizyta w czekoladziarni „Felicitas”. Tu zaproszono nas najpierw na film o historii czekoladziarni, a następnie na degustację gorącej czekolady. Po przepysznej dawce energii dziewczęta postanowiły spalić nieco kalorii tańcząc do muzyki, którą puszczali uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły (Gimnazjum Stowarzyszenia „Edukator” z Polanicy- Zdroju), a chłopcy integrowali się z uczennicami z tejże szkoły ;-) Bez wątpienia ogromną atrakcją pobytu w czekoladziarni były warsztaty, podczas których każdy uczestnik mógł wykonać swoją wizytówkę z ciemnej i z białej czekolady oraz z czekoladowych ornamentów. Nasze wizytówki zapakowaliśmy do domu, a pozostałą ilość czekolady pozwolono nam wyjeść ;-) Jak widać na zdjęciach, skusili się nie tylko uczniowie, ale też opiekunowie…
Po kolejnej degustacji wszyscy udali się do prześlicznej cukierenki, w której można było zakupić niezliczone ilości czekolady w różnych kształtach, a komu było mało słodkości, w pobliżu można było dodatkowo zakupić przepyszne lody,… oczywiście po niemiecku, ale to nie stanowiło żadnego problemu dla naszych uczniów.
Wieczorem, pełni wrażeń z wycieczki, wsiedliśmy do autokaru, gdzie przy wspólnym śpiewie i zabawnych rozmowach, wracaliśmy już do naszych domów.